10 tipp az energiatakarékos szárítógépért!
Hogyan használja a szárítógépet árambarát módon...
Így használja szárítógépét, ha nem szeretné, hogy villanyszámlája többszörösére nőjön!
Nem titok, hogy a szárítógép megemeli a villanyszámlát. Többek között ez az egyik – kevésbé jótékony hatása – ami miatt sokan megtorpannak mielőtt vásárlásra adnák a fejüket.
A készülék tagadhatatlanul fogyaszt energiát, viszont a megfelelő típus kiválasztásával, és optimális használatával sokat tehet annak érdekében, hogy a beruházást később se bánja meg.
A No. 1 tanácsom az lenne, keresse az energiatakarékosabb modellt!
Legalább A, A+,energiaosztályút vásároljon, de ha anyagilag megengedheti magának, válassza inkább az A++, vagy A+++-osat, hisz akkor már az energia 20-40%-át megtakaríthatja.
A hagyományos szárítógépekkel ellentétben hőszivattyús szárítógépek nem használnak energiaigényes fűtőszálakat a levegő felmelegítéséhez. Ehelyett hőszivattyút alkalmaznak, így csak is a hőszivattyús szárítógépeket ajánlom!
Tartsa szem előtt, hogy az energiatakarékos gép önmagában még csak fél siker, és semmire se garancia. Sok múlik azon, milyen töltettel, programmal működteti, azaz a konkrét használaton.
Nézze meg a hőszivattyús szárítógépeket >>>
A No. 2 tanácsom pedig: válassza a legmegfelelőbb méretű szárítógépet.
Rengeteget számít, milyen töltetsúlyú gépet működtet, ugyanis egy 9-10 kg töltetű sokkal többet fogyaszt, mint egy 7-8 kg -os. Ha túl nagy gépet választ, csak pazarolja az áramot, ha viszont a kistöltetű sokszor megy, akkor szintén rosszul jár.
Ha már van otthon mosógépe, akkor válasszon ugyanolyan kapacitású szárítógépet, mert akkor nem kell félretenni a vizes ruhák egy részét, hanem mosás után azonnal el tudja kezdeni a szárítást.
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem a legfontosabb energiaszámla-kímélő taktikákat!
1/ Szárítás előtt a ruhát alaposan centrifugázza ki. A magasabb fordulatszámnak köszönhetően csökken a ruhában lévő víz mennyisége, ezáltal rövidebb lesz a szárítási idő, és így kevesebb energiára van szükség. Tehát minél szárazabbak a ruhák, annál kevesebb ideig kell működnie a szárítógépnek. Ezért érdemes a mosógép legmagasabb centrifugálási fokozatát választani – akár 1200-1400 fordulat/perc – így a gép kevesebb nedvességet hagy a textíliákban. Kivételt képzenek az érzékeny textíliák!
2/ Ragaszkodjon az optimális töltetmennyiséghez! Ne töltse túl a gépet, mert hosszabb lesz a szárítási idő. Viszont, bánjon takarékosan a hellyel! Használja ki a szárítódob teljes befogadóképességét.
3/ Ha éjszakai árammal rendelkezik, időzítse a szárítást ezekre az időszakokra. Az intelligens szárítógépek már lehetővé teszik a késleltetett indítást, így automatikusan a legolcsóbb időszakban működhetnek. Fontos, hogy vásárlás előtt nézze meg a zajszintet, - ami már 40 dB körül halknak mondható -,hogy ne zavarja az álmát.
4/ Minden használat után tisztítsa ki a szűrőt, így biztosíthatja, hogy hosszútávon hatékonyan működjön. (Már léteznek öntisztító kondenzátorral rendelkező készülékek)
5/ Válassza az automatikus nedvességérzékelővel ellátott típust, amelynél a szárazsági szint beállításának megfelelően a gép automatikusan kikapcsol, ha elérte a kívánt fokozatot.
6/ Lehetőség szerint használja a „takarékos – ECO” programokat. Így ruháit és pénztárcáját is óvhatja!
7/ Nem ajánlom energiafogyasztás szempontbül a 2in1 mosó-szárítógépet, mert ezek a típusok nagyon sok áramot fogyasztanak, sokkal többet, mint a két készüléktípus külön. Ha mindkettőre szüksége van, inkább vegyen két külön gépet, és egy összeépítő keret segítségével egymásra is pakolhatja, így sok helyet spórolhat a lakásában.
8/ Ha csak nem siet nagyon, inkább mellőzze a gyorsprogram használatát! A rövid programok több energiát használnak, és ilyenkor általában a dob teljes feltöltésére sincs lehetőségünk. A használati utasítás mindig tartalmazza, hogy az adott programhoz, hány kg ruhát helyezhetünk el a dobban.
9/ Válasszon hőszivattyús szárítógépet! A hőszivattyús technológiával működő szárítógépek akár 50%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, mint a hagyományos kondenzációs típusok. Kevesebb hőt bocsátanak ki, kíméletesebbek a ruhákhoz, és a villanyszámla is hálás lesz érte.
10/ Tudjuk, nem mindig opció, de ha egy gyors centrifugálás után a ruhák 50%-át friss levegőn szárítja, és csak a befejező szakaszra használja a gépet, azzal rengeteget spórolhat
Gyakran ismételt kérdések (GYIK) – Szárítógép energiatakarékos használata
Mennyit fogyaszt egy szárítógép?
Az energiacímke mindig tartalmazza az áramfogyasztás.
Az Európai Unió új szabályozása alapján 2025.07.01-től n módosulnak a szárítógépek energiacímkéi.
Ez időszak előtt az energiafogyasztás 160 ciklusra vetítve adják meg.
Az új energiacímkéken pedig 100 ciklusra adják meg.
A legújabb A+++ kategóriás hőszivattyús gépek átlagban 195 kwh fogyasztásúak, a régi energiacímke szerint. Tehát 1 ciklus 1,2 kwh fogyasztás jelent. Amely 40 Ft-al számolva 50 Ft alatt van.
Melyik szárítógéptípus a legenergiatakarékosabb?
A hőszivattyús szárítógépek a leghatékonyabbak, különösen ha van „Eco” vagy „Smart” programjuk. Tudjon meg többet a hőszivattyús szárítógépekről, a Mindent a hőszivattyús szárítógépekről
Miért fontos a szűrők tisztítása?
A szennyezett szűrők csökkentik a légáramlást, így a gép hosszabban működik, többet fogyaszt és hamarabb elhasználódhat.
Egy kis odafigyeléssel nemcsak a pénztárcáját, de a környezetet is kímélheti. Az energiatakarékos szárítógép használat már nem luxus – hanem tudatos döntés. Használja ezeket a tippeket, hogy hosszú távon is élvezhesse a száraz, puha ruhák előnyeit – felesleges kiadások nélkül.
Nézze meg a hőszivattyús szárítógépeket >>>
Tudjon meg még többet a szárítógépekről:
Válasszon otthonába illő szettet!
Külön mosógép és szárítógép vásárlása számos előnnyel járhat. Először is, mindkét készüléknek megvannak a maga specializált funkciói és beállításai, amelyek optimalizálják a mosási és szárítási folyamatot az adott típusú ruhákhoz és szennyeződésekhez. Például a mosógép különböző programokat kínál pamut, szintetikus, vagy éppen kényes anyagokhoz, míg a szárítógép különféle szárítási programokat biztosít pamut, gyapjú, vagy akár speciális ruhadarabokhoz. Ezen kívül, külön gépek használata lehetővé teszi, hogy egyszerre mosson és szárítson, ami időt és energiát takarít meg a háztartásban.
Bosch szárítógép szűrők különbségei
Öntisztító szárítógép is létezik már!
Fontos tudnia, mielőtt szárítógépet választ, hogy mennyi munka a szárítógép tisztítása, mert ezen múlik a gép hatékonysága és hosszú távú helyes működése.
A Bosch AutoClean szárítógépek, ahogy a nevük is sugallja, már öntisztítóak. De mivel ez a legdrágább azonban csúcs minőségű készülék, sokan nem engedhetik meg maguknak.
Bemutatunk most Önnek 3 típust a Bosch szárítógépeiből, hogy könnyebb legyen dönteni.
Amire tuti nem gondol a szárítógépekkel kapcsoltban
Egy édesanya vallomása a szárítógép használatának nyereségéről. Miért jó a szárítógép? Milyen szárítógépet vegyek?
Beszélgettem egy több gyermekes családdal arról, hogy mi a legfelszabadítóbb dolog azóta, hogy szárítógépet vásároltak.
Meglepő válasz a szárítógépről
Az édesanya első helyre sorolta azt, hogy sokkal több ideje van. Mégpedig azért, mert nem kell vasalnia. Átéreztem a szabadság érzetét, mert egy sok főből álló családnál ez több órás elfoglaltság hetente. A szárítógép nem gyűri a ruhát, így a vasalás tényleg csak apa ingeire korlátozódik. Így a több óra nyert időt tölthetjük akár egy jó film megnézésével, vagy játékkal, a hobbinkra költhetjük.
A vasalás nem csak időt visz, de áramot használ. Így a vasalás csökkentésével az áramszámlánk is csökken. Tehát a szárítógép gazdaságosságába ezt is bele kell számolni.