Hogyan válasszunk vasalót?
Hogyan válasszunk vasalót? Vasaló kisokosunk segít, hogy milyen vasalóra van szüksége. A vasalás egy jó zene mellett igazán kikapcsolhatja az embert, de csak akkor, ha a megfelelő vasalót választja. Ismerje meg a vasaló típusokat, és a kiegészítő funkciókat, hogy Ön is a tökéletes vasalóval rendelkezzen. Miért fontos mindez? Ha minden héten vasal, akkor ez nem is kérdés. A bosszankodás és a kétszer annyi ideig tartó vasalás helyett, megmutatjuk, hogyan válasszon jól vasalót.
Hogyan válasszunk vasalót?
Ha az Ön számára legideálisabb vasalót szeretné kiválasztani, először a vasaló típusát kell először meghatároznia.
A piacon több típusú vasalóval is találkozhatnak. Mindegyik különböző szituációkban hasznos - a háztartásban, utazáskor vagy speciális anyagok vasalásakor.
Hogyan válasszunk vasalót: Vasaló típusok
Száraz vasalók (gőzölés nélküli vasalók): Régen szinte csak ilyen készülékek léteztek. Ezek a klasszikus vasalók. Nincs semmilyen extra funkciójuk, és víztartályuk sem. Egy adott hőmérsékletre melegednek fel és a rozsdamentes vasalótalppal a meleg hatására simítják ki a ruhát. Ezek a készülékek már egyáltalán nem népszerűek, főleg azért sem, mert nehezek, és fárasztó a használatuk.
Gőzölős vasalók: Ezek a vasalók terjedtek el a háztartásokban, sokféle formában. Víztartállyal bírnak, és gőzt hoznak létre, mely könnyed vasalást eredményez, akár a makacs gyűrődésekkel is elbír. Többféle mérető tartállyal, vasalótalppal és extra funkciókkal vannak ellátva, így tényleg mindenki megtalálja a hozzá illő gőzölős vasalót a piacon.
Vasaló gőzállomás: Ezek professzionális készülékek, melyet azoknak ajánlom ahol sok a vasalni való. A gőzállomás nagy víztartállyal rendelkezik mely az állandó gőzképződést biztosítja, ez egy úgynevezett gőzgenerátor.. Mivel a gőz egy kábelen keresztül jut el a vasalóba, és nem a vasalón van a víztartály, így extra könnyű maga a vasaló. Ezek a készülékek többféle vasalótalppal készülnek, melyek biztosítják a könnyed csúszást. Mivel nagy teljesítményű folyamatos gőzképzésre képesek,a vasalótalp felületének nem kell olyan magas hőmérsékletet elérnie a hatékony vasaláshoz.
Vezeték nélküli vasalók: Ezeket a készülékeket fel kell tölteni, és utána vezeték nélkül használhatóak. Azt kell mondjam, hogy sajnos még gyerekcipőben jár ezek készülékek gyártás, és a legtöbb készüléket elég sűrűn vissza kell helyezni a dokkolóra, mert hamar kihűl. Tehát, ha sok vasalni valója van, nem igazán ajánlom még. De folyamatosan fejlesztik, így előbb utóbb óriási segítség lesz, mert a kábelmentességgel sokkal könnyebb vasalni.
Technikai paraméterek
Teljesítmény: A legalapvetőbb tulajdonság, amire figyelnie kell, a teljesítmény, hiszen ettől függ, hogy milyen gyorsan tud végezni, mennyi idő alatt melegszik fel a vasalótalp, illetve a gőz mennyisége is. A vasalók 800-3000 Wattos teljesítmény között mozognak.
Milyen teljesítményű vasalót válasszon?
Azoknak, akik keveset használják az alacsonyabb fogyasztású modellek (1600 W-ig) is megfelelőek. Ezek a főbb szövettípusok simításában jól teljesítenek, és az áruk is kedvező.
A 3 vagy nagyobb létszámú családoknak, már a közepes teljesítményű készülékek (1800 watt-ig) között kell keresgélni, hogy gyorsan és alaposan tudjanak vasalni, mert ezek a készülékek a már erősen gyűrött ruhákat is kit tudja simítani.
Ahol sok a kisgyermek, vagy öltönyös, inges férfiember, kosztümös hölgy, ott már a nagy teljesítményű modellek (2000 W-tól kezdve) ajánlottak, mert nagyon gyorsan és hatékonyan melegednek és vasalnak.
Mekkora gőzteljesítményre van szüksége?
Először az állandó gőzteljesítményt kell vizsgálnia.
Ezt az értéket g/percben szokás jelölni, mely a vasalás gyorsaságát fogja meghatározni. Itt azt kell mérlegelnie, hogy milyen mély gyűrődéseket kell kisimítania. A kis, könnyű gyűrődésekhez, vagy a nem gyűrődő anyagokra a 20 - 70 g/perces teljesítmény is az ideális. Természetesen ennél sokkal nagyobb teljesítményű készülékek is vannak amelyek akár 300g/min folyamatos gőzáramlásra is képesek. A legmagasabb értékre természetesen a gőzállomások képesek.
A vasaló választásnál a gőzlövetet is figyelembe kell vennie. A legmagasabb értékeket a gőzállomások tudják, így, ha Ön nagyon gyűrött anyagot, vagy sokat vasal, mindenképpen figyelmébe ajánlom a gőzállomást. A gőzlövetet általában két kategóriába osszuk. Egy kisebb családnak, elég a 180 g-ig – 340 g/gőzlövet, professzionális készülékeknél azonban ez már a 340 g-ig – 500 g/gőzlövet értéket is elér.
Víztartály térfogata
Víztartály: A térfogata 0,25 és 2,5 liter között mozog (a nagy teljesítményű gőzállomások esetében). E paraméter esetében a vasalás gyakoriságát és a vasalásra szánt ruhák mennyiségét vegyék figyelembe. Ideális esetben a tartálynak annyi vizet kellene tárolnia, hogy ne kellje túl gyakran újra tölteni.
A vasalótalp
A minőségi vasalót a vasalótalpról is felismerhetjük, mely könnyen siklik az anyagon és ellenáll a karcolásoknak. Ezt fejlett technológiák segítségével érik el a gyártók, ill. teflon ötvözetet, kerámiát, öntöttvasat és egyéb anyagokat is szoktak használni. A múltban megszokott anyagok, mint az egyszerű teflon vagy az alumínium már rég nem aktuálisak. Használatuk nem javasolt, hiszen könnyen karcolódnak és a textilre tapadnak.
Anyag szempontjából a következő vasalótalpakkal találkozhatnak:
A rozsdamentes vasalótalpak az olcsóbbak közé tartoznak (kb. 3 000 forinttól), viszonylag könnyen karcolódnak és idővel elveszítik csúszósságukat.
A rozsdamentes acél tartalmú öntöttvas vasalótalp folyamatos, könnyed siklást biztosít, egyenletesen melegszik, de hamar jelennek meg rajta karcolások. Kb. 16 ezer forintért vásárolhatunk egy ilyet.
A kerámia vasalótalp nagyon jó választás. Ez a felület nem tapad, ellenáll a karcolásoknak, ráadásul egyenletesen oszlatja el a hőt is. Az ára nagyon változó lehet, 6 - 33 ezer forintba is kerülhet.
Saphir, T-ionic Glide vagy SteamGlide - ezek kiváló felületek, melyek az ellenállóképességet és a könnyen siklást kombinálják. Ezek a vasalótalpak kiváló minőségűek, de ez az árukon is meglátszik.
Ami a gőznyílásokat illeti annál jobb, minél egyenletesebben vannak elhelyezve. Előny az anti-drip rendszer jelenléte is, amely meggátolja a lecsapódott pára kicsepegését a nyílásokon.
Hasznos kiegészítő funkciók a vasalóknál
Sok funkció, mely régen csak a drága vasalókhoz járt ma már alapkövetelmény. Választáskor vegyék figyelembe, hogy nincs-e szükségük a következő funkciókra!
Automatikus kikapcsolás - a vasaló automatikusan kikapcsol, ha egy ideig (másodpercek, percek) nem használják. Ilyenkor az sem fontos, hogy milyen helyzetben hagyták ott. Ez a funkció megakadályozza a tűz keletkezését, de ha a vasaló még forró, akkor a ruhát könnyen kiégetheti.
Burst of Steam - az extra gőz a makacs ráncokat is eltünteti. Nagyon jól jöhet a vastag anyagok vasalásánál, mint pl. a farmer.
Öntisztító rendszer - a lerakódások és a gőznyílások tisztítása, melyek sok használat után és a kemény víz következtében szennyeződnek be. A Burst of Steam funkció is egy bizonyos mértékig segít a lerakódások eltávolításában.
Állítható gőzölés - a gőz mennyiségének beállítása esetleg teljes kikapcsolása. Ezzel a funkcióval általában a csepegésgátló is együtt jár.
Vertikális gőzölés - lehetővé teszi a vasaló függőleges használatát, ami függönyük és sötétítők vasalásakor praktikus.
Nézze meg a Gorenje onlineMárkabolt vasalóit >>>
Tudjon meg többet, olvasson tovább:
Retró - Classico kisgépek a Gorenjétől
Európai minőség és környezetvédelem a mosógépeknél és szárítógépeknél