Konyhaszigetet tervez? Melyik páraelszívót válassza
Konyhaszigetet tervez? Melyik sziget páraelszívót válassza..
Milyen sziget páraelszívót válaszak?
Amikor konyhát tervezünk vagy újítunk fel, az egyik legfontosabb döntés, amit meg kell hoznunk, az a megfelelő páraelszívó kiválasztása. A modern konyhákban nemcsak az esztétika számít, hanem az is, hogy a helyiség levegője mindig friss és tiszta maradjon, főleg ha az a nappalival egyben van. Ha nyitott terű, konyhaszigettel ellátott konyhában gondolkodik, akkor valószínűleg már felmerült Önben a kérdés: Milyen sziget páraelszívót válasszak?
Ebben a cikkben segítünk eldönteni, hogy melyik típus felel meg legjobban az igényeinek, és milyen szempontokat érdemes figyelembe venni a választásnál.
Miért fontos a jó páraelszívó?
A páraelszívók elsődleges feladata, hogy a főzés közben keletkező gőzt, szagokat és zsíros részecskéket eltávolítsák a levegőből. A pára, ha nem megfelelően szellőzik ki, idővel lecsapódik a felületeken, ami penészedéshez és kellemetlen szagokhoz vezethet. Ráadásul egy jó elszívó segít abban, hogy a konyha levegője tiszta és kellemes maradjon, még intenzív főzés után is.
Sziget páraelszívók: A letisztult megoldás
A sziget páraelszívók kifejezetten olyan konyhákba készültek, ahol a főzőlap egy különálló konyhaszigeten helyezkedik el. Ezek a modellek általában látványos dizájnnal rendelkeznek, és a konyha központi elemeivé válhatnak. Sokféle kinézettel bírnak, vannak egyszerűbbek és egészen különlegesek is.
(Falmec SPAZIO 180 inox Sziget páraelszívó, a képre kattintva megnézheti)
Sokféle sziget páraelszívó létezik, de hogyan vezessük ki a levegőt
Amikor a sziget páraelszívót választ, nem csak a dizájn és a teljesítmény számít, hanem az is, hogy milyen levegő keringetési módszerrel működik az eszköz. Ez alapvetően meghatározza, hogy mennyire lesz hatékony a levegő megtisztításában, és mennyire megfelelő a konyha elrendezéséhez.
Lássuk a három leggyakoribb levegő keringetési módszert:
- csak belső keringetéssel
- felső és hátsó kivezetéssel
- felső kivezetéssel
A belső keringetéses üzemmód
A belső keringetéses rendszer működése során az elszívott levegő először a zsírszűrőkön, majd egy aktívszén-szűrőn halad át, amely segít eltávolítani a kellemetlen szagokat és gőzöket. Ezt követően a szűrt, de párás levegőt visszavezeti a konyhába. Az ilyen rendszereknél az elszívás hatékonysága a szénszűrők állapotától függően 60-80%-ra csökkenhet. Ez a megoldás csak akkor javasolt, ha nincs lehetőség külső kivezetésre, mivel a belső levegő szűrése nem teljes körű. Az aktívszén-szűrőket a főzéstől és intenzitástól függően ajánlott 3-6 havonta cserélni a megfelelő teljesítményt.
A külső kivezetéses üzemmód:
Ebben az üzemmódban az elszívott levegőt, miután áthaladt a zsírszűrőkön, egy csőrendszeren keresztül a kültérbe vagy egy speciálisan kialakított szellőzőkürtőbe távozik. Fontos figyelni arra, hogy a kivezetés a gyártó által megadott keresztmetszetű csövekkel, és a lehető legrövidebb és legegyszerűbb csőrendszer kialakításával. Kerülendők a felesleges kanyarok és idomok, mivel ezek csökkenthetik a hatékonyságot. A készülék optimális működéséhez gondoskodni kell a friss levegő beáramlásáról, például ablakokon keresztül vagy légbevezető elemek segítségével. Ez biztosítja az elhasznált levegő elszívása mellett friss levegőt is folyamatosan bejusson a helyiségbe.
A levegő kivezetés történhet felül és hátul is.
A felső és hátsó kivezetés közötti alapvető különbség az, hogy a levegőt merre vezetik ki a páraelszívóból.
A felső kivezetés esetén a levegő függőlegesen, az elszívó tetején keresztül távozik, általában a mennyezetbe vagy egy felfelé haladó szellőzőcsatornába. Ez a megoldás olyan környezetekben ideális, ahol a levegő elvezetése a tetőn vagy a felső szinteken keresztül történhet. A felső kivezetés esztétikailag is letisztult megoldást nyújt, és a levegő akadálymentesebb útja miatt zavaran működni
Ezzel szemben a hátsó kivezetés vízszintesen, az elszívó hátulján keresztül vezeti ki a levegőt, egy falra szerelt szellőzőrendszeren át, közvetlenül a szabadba. Ez a módszer különösen akkor hasznos, ha a páraelszívó egy külső fal mellett található, így nem szükséges hosszú csőrendszert kiépíteni, mint a felső kivezetést. A hátsó kivezetés egyszerűbb megoldást jelenthet, ha a helyiség kialakítása miatt könnyebb a levegőt közvetlenül a falon keresztül kivezetni.
Mindkét megoldás hatékony, de a választást az alapján, hogy a konyha kialakítása melyik telepítési módszert lehetővé teszi.
A páraelszívóknál fontos, hogy belső vagy külsőmotoros készüléket választ
A páraelszívóknál három fő típus létezik a motor elhelyezkedése alapján:
-beépített (belső) motorral rendelkező készülékek,
-külső motoros kivitelek,
-beépített motorral rendelkeznek, de külső motorral is felszerelhető
A beépített motoros készülékek helytakarékosak, kompaktak, könnyen illeszkednek a konyha dizájnjába. Az a felépítésük miatt nem igényel extra infrastruktúrát, így egyszerű a telepítésük gyors. A belső motoros (ventillátoros) páraelszívókban az a nagyszerű, hogy olyan konyákba telepíthetőek, ahol nem megoldott egy külső egység elhelyezése.
A belső motoros páraelszívók teljesen önállóak, és csak egy konnektorra van szüksége a működésükhöz. Egy csodásan kivitelezett „doboz” melyben megtalálható a ventillátormotor, a szűrők, a kezelőszervek és a világítás is.
Ezek a konyhai páraelszívók könnyebben telepíthetők, és sokféle teljesítménnyel bírnak.
Külső motoros páraelszívók
A külső motoros kivitelek ezzel szemben a motor nem a páraelszívó belsejében van, hanem egy távoli helyen, például a tetőtérben vagy egy mellékhelyiségben. Ez jelentősen csökkenti a zajszintet a konyhában, hiszen a motor távolabb működik. Azonban a telepítésük bonyolultabb és drágább, mert külön szellőzőcsöveket és elektromos vezetékeket kell kiépíteni a páraelszívó és a motor közé.
A belső motoros konyhai páraelszívóknál a keringetéses típusok megszűrik a levegőt és azt visszaengedik a légtérbe, míg a külső motoros konyha páraelszívók minden esetben szabadon engedik a szennyezett levegőt.
Ezért tudnak sok esetben nagyobb kapacitást biztosítani a külső motoros páraelszívók. Tehát a külső ventilátoros páraelszívók nagyszerű munkát végeznek a levegő tisztításában. Így ha Önnek amerikai konyhás nappalija van, vagy nagy a konyhája, mindenképpen ajánlom.
A harmadik típus az, amelyik beépített motorral rendelkezik, de külső motor csatlakoztatására is alkalmas . Ezek a készülékek rugalmas megoldást nyújtanak: kezdetben beépített motorral működnek, de később külső motorral is bővíthetők, ha halkabb üzemelést akarunk elérni. Ez a flexibilitás előnyös azok számára, akik a jövőben terveznek zajcsökkentést, vagy átépítést a konyhában.
Nem utolsó sorban néhány gondolat a páraelszívó teljesítményének kiválasztásáról:
Teljesítmény
A páraelszívó teljesítményének több szempontot is figyelembe kell vennie, hogy biztosan az igényeinek megfelelő készüléket találja meg. Az egyik legfontosabb tényező a konyha mérete. A páraelszívó teljesítményét általában köbméter/órában (m³/h) adják meg, ami azt jelzi, hogy mennyi levegőt képes elszívni egy óra alatt. Ahhoz, hogy a megfelelő teljesítményt válassza, fontos kiszámítani a konyha légterét: mérje meg a konyha hosszát, szélességét és magasságát, majd szorozd össze ezeket az értékeket. Az össztérfogatot szorozza meg legalább 6-tal, mert ennyi alkalommal kell a páraelszívónak egy óra alatt átforgatnia a helyiség levegőjét.
Ezen kívül azt is figyelembe kell venni, hogy milyen gyakran és milyen intenzíven főz. Ha sokat és gyakran főz, akkor nagyobb teljesítményű készülékre lehet szüksége. Fontos az is, hogy hova kerül a páraelszívó. Egy nyitott, amerikai konyhás elrendezés esetén nagyobb teljesítményű elszívóra van szüksége, - ilyen a sziget páraelszívó is- mivel a levegő nagyobb térben áramlik.
Zajszint
Ne felejtse el figyelembe venni a zajszintet sem. Minél nagyobb a teljesítmény, általában annál hangosabb is a készülék, ezért érdemes olyan modellt választani, amelyik halk, de mégis elég erős a konyhája méretéhez. Ha nagyobb kapacitású készüléket választ, akkor a ritkábban fogja használni a turbó fokozatot, amely a leghangosabb, így csökkentheti a zajszintet is.
Funkciók:
Érdemes megvizsgálni a funkciókat is, hogy a mindennapokban tényleg az Ön elvárásait szolgálják:
Ilyen a vezérlése a készüléknek
A legtöbb készülék már elektronikus vezérlésű, távirányítóval, vagy akár egy applikációval a telefonjáról is irányíthatja. A modern készülékek már nem nyomógombosak, így sokoldalúbb kezelésre van módja.
A Falmec Dialogue System automatikus mód funkció
Az automatikus mód maximálisan biztosítja, mivel a készülék magától működik a konyha aktuális körülményei alapján, így mindig optimális elszívást biztosít. Ez azért hasznos, mert energiát is spórol, hiszen csak akkor növeli a teljesítményt a készülék, amikor tényleg szükség van rá, és csökkenti azt, amikor kevesebb szag vagy pár keletkezik.
Világítás
A sziget páraelszívók élesen, vagy akár hangulatosan is megvilágíthatják a főzőfelületet, ezzel a konyhában egy új világítást létrehozva. Vásárlás előtt tudja meg, hogy milyen fényforrás biztosítja ezt. Az innovatív készüléke már energiatakarékos szabályozható LED megvilágítást alkalmaznak.
A levegő tisztítása, szűrése is többféle módon történhet.
Ajánlom a Falmec páraelszívóknál a Circle.Tech technológiát, amely Carbon.Zeo szűrőkkel felszerelt
A Circle.Tech rendszer lényege, hogy a hagyományos páraelszívóktól eltérően nem egy egyenes vonalban vezeti ki a levegőt, hanem körösen áramoltatja azt a páraelszívó belsejében. Ezáltal a levegő készüléken az oszlik el a be, és a szűrőkön keresztül tisztítja meg azt, hogy visszakerülne a konyhába. Mivel a levegőt több irányban forgatja, nagyobb szűrőfelületet használhat, ami elszívást biztosít. A Circle.Tech rendszert jellemzően olyan helyeken alkalmazzák, ahol nincs lehetőség külső kivezetésre, így a levegő keringtetése a helyiségben történik
Carbon.Zeo szűrő:
A Carbon.Zeo szűrő két különleges anyag kombinálása – aktív szenet és zeolitot – rendkívül hatékonyak a szagok és a nedvesség eltávolításában. Az aktív szén megköti a főzés során keletkező kellemetlen szagokat, míg a zeolit, egy természetes ásvány, kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik, így elnyeli a párát. Ez a kettős szűrőrendszer növeli a páraelszívó teljesítményét, mivel egyszerre gondoskodik a levegő tisztításáról és a páramentesítésről
A Carbon.Zeo szűrő nem igényel különleges karbantartást. Normál használat esetén a szűrő regenerálása elegendő kétévente, valamint javasolt négyévenkénti cseréje. A szűrő regenerálásához helyezze azt egy normál háztartási sütőbe, állítsa be a hőmérsékletet 200°C -ra és hagyja a sütőben 2 órán át.
Összegezve, hogy mire figyeljen a sziget páraelszívó választásnál:
A sziget páraelszívók nagyszerű megoldást nyújtanak, ha a konyha levegőjének frissességéről van szó. A választás során érdemes figyelembe venni a konyha elrendezését, az esztétikai preferenciákat, valamint a páraelszívó teljesítményét és funkcióit is.
Ne felejtse el, hogy a megfelelő páraelszívó hosszú távon nemcsak a konyha stílusához járul hozzá, hanem az egészségéhez is. Hiszen egy hatékony készülék nemcsak a gőzt és a szagokat távolítja el, hanem a levegő minőségét is jelentősen javítja. Sőt kevesebbet kell takarítania, mert a zsírmolekulák kevésbé szállnak rá a konyhabútorra, háztartási készülékekre.
Mutatok néhány igazán dizájn készüléket:
Valamelyik szigetpáraelszívó elnyerte a tetszését? Kattintson a képre, és nézze meg a Falmec onlineMárkaboltokban ahol + 5 ÉV extra GARANCIÁVAL vásárolhatja meg őket!
A hatékonyságért akár 2-t is feltehet, és így is káprázatos és letisztult a Falmec POLAR BLACK Sziget páraelszívó LED világítással, 800 m3/h, 49-62 dB zajszint, 35 cm széles, B Energiaosztály.
A fekete mintás üvegdekorral készült Falmec MIRABILIA ROUND 65 T800 Sziget páraelszívó LED világítással, 680 m3/h, 56-64 dB zajszint, 65 cm széles, B Energiaosztályú készülék biztosan nem köszön vissza a szomszédjánál. :)
Ez a Falmec PLANE 90 Fekete Sziget páraelszívó LED világítással, 800 m3/h, 49-68 dB zajszint, 90 cm széles, B Energiaosztályú, és egy világos színű konyhában kontrasztot, egy fekete konyhában pedig szépséges megoldást ad, amellett gazdaságos választás.
A konyhai páraelszívók elengedhetetlenek a kellemes és tiszta főzési környezet megteremtéséhez. De vajon melyiket érdemes választani: külső vagy belső motoros változatot? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk mindkét típus előnyeit és hátrányait, hogy könnyedén dönthessen az igényei és lehetőségei alapján. Fedezze fel a legfontosabb szempontokat és válassza ki az ideális páraelszívót konyhájába!
Külső vagy belső motoros konyhai páraelszívót válasszunk?
Mostantól ez a rejtély is megoldódik..
Az energiaosztály fontos a páraelszívóknál?
...Sajnos a ruhánkból csak úgy árad a kajaszag.
Van a közelben egy csodás kis családias hangulatú étterem. Nagyon szeretek oda járni akár téli estéken, vagy nyári melegben. A szakács házias ízei, a kellemes kiszolgálás, egyszerűen tökéletes. Addig amíg haza nem érek.. mert otthon kezdődik a szellőztetés. Sajnos a ruhánkból csak úgy árad a kajaszag.
A modern mai világban mikor már hiper-szuper páraelszívókat gyártanak, akkor ez az étterem miét nem használja? Így hát felbátorodtam és a következő alkalommal szóvá tettem a pincérnek. A válasza nem volt meglepő, hiszen már többen is jelezték neki és biztosított, hogy már intézkednek. Amióta megoldották ezt a problémát még szívesebben járunk oda romantikus vacsorákat eltölteni.
Forradalmasítsa a konyhája légterét, ezek a páraelszívók nemcsak megszűrik a kellemetlen szagokat, hanem ionizálja is, ezáltal frissebbé, egészségesebbé teszi a levegőt!