Erre figyeljen, ha páraelszívót vásárol!

Mire figyeljen páraelszívó vásárláskor

Erre figyeljen ha páraelszívót vásárol

Merre vezessük ki a párát, és hova rakjuk a külső motort, mekkora páraelszívót válasszunk,  és milyen magasra kell felszerelni? 

Ha az ember először vesz páraelszívót, és sikerül kiigazodnia a páraelszívó-rengetegben, számtalan kérdés marad megválaszolatlanul például azzal kapcsolatban,
- hogyan helyezze el a páraelszívót,
- mire van szükség beüzemeléskor,
- önállóan meg tudja oldani vagy szakemberre van szükség,
- külső motoros páraelszívót válasszon? és még sorolhatnánk.

Ezek a szempontok azért fontosak, hogy Ön ne költse feleslegesen a pénzét, s rövid idő alatt megtalálja az ideális páraelszívót, amellyel hosszú távon elégedett lesz.

Mi az első probléma, amivel találkozik a vásárló, ha új páraelszívóját szeretné kiválasztani?

Az első kérdés, amivel sokaknak nem világos, hogy az egyes páraelszívó-típusok pontosan mit is jelentenek? Mit jelent, hogy fali páraelszívó, sziget páraelszívó, vagy kürtőbe építhető páraelszívó? Mi az előnye a kihúzható páraelszívónak? Ha kíváncsi, miben különbözik a szekrénybe építhető és a mennyezetbe építhető típus akkor olvassa el páraelszívó választási tanácsainkat , amelyben részletes leírást talál mindegyikről!

Milyen kivezetése legyen a páraelszívónak? Ki tudja vezetni, vagy belső keringetéses  módra van szüksége?

A légcsatornán (kürtön) keresztül történő páraelszívás a leghatékonyabb módja a gőz és a szagok eltávolításának. A páraelszívói között található olyan csúcsminőségű páraelszívót melyek teljesen gőz és szag mentesítik a konyhát. Ekkor egy kürtőn keresztül a szabadba vezetjük ki az elhasznált levegőt. Ehhez sokszor a falba kell vágni egy lukat, ahol kivezetheti. Fontos, hogy ilyenkor pótolni kell a levegőt a helyiségben.

Amennyiben nincs módja kivezetni a konyha levegőjét, válasszon keringtetéses rendszerrel felszerelt páraelszívót. Ezek kisebb kapacitásúak, mint a légkivezetéses társaik, de már itt is vannak hatékony készülékek. Ezek a készülékek aktív szén szűrővel vannak felszerelve. Ilyenkor a páraelszívó az alsó fém zsírszűrőn keresztül beszívja a zsírpárától már megtisztított levegőt, és motorra vagy a motor elé elhelyezett aktív szén rétegen is átszívja. Majd ha nem készül kivezetés a szabadba, akkor kifúvó oldalon visszajutatja a légtérbe.

Páraelszívó kivezetés – amit feltétlen tudnia kell

A páraelszívó hatékonyságát nemcsak a készülék teljesítménye, hanem az is nagyban meghatározza, hogyan van kiépítve a kivezetés. Egy rosszul kivitelezett elszívócsatorna jelentősen csökkentheti a szívóerőt, zajosabbá teheti a működést, és akár visszafolyó nedvességet is okozhat.

Hova vezethető ki a páraelszívó?

A páraelszívót lehetőleg kültérbe vezessük ki, például:

  • külső falon keresztül,

  • padlástéren át,

  • tető felé kivezetve (speciális tetőkivezetéssel).

Az aktívszén szűrős, belső keringetéses verzió alternatíva lehet, ha nincs lehetőség kivezetésre – de ez kevésbé hatékony, főként szagok ellen használható, párát nem vezet el.

Milyen csöveket használjunk a kivezetéshez?

A kivezetéshez légtechnikai csőrendszert használjunk, ami lehet:

  • Kerek, sima falú műanyag vagy fém légcső (optimális légáramlás)

  • Lapított (ovális) légcsatorna, ha kevés a hely (pl. szekrény fölött)

  • Teleszkópos vagy szigetelt flexibilis cső – kisebb szakaszokra

Kerülni kell a bordás, olcsó alumíniumcsöveket, mert akadályozzák a légáramlást és zajosak lehetnek.

Miért fontos a megfelelő kivezetési útvonal?

A páraelszívó akkor működik jól, ha:

  • a lehető legrövidebb úton vezetjük ki a levegőt,

  • minél kevesebb kanyar (idom, törés) van a rendszerben,

  • nem szűkül be a cső keresztmetszete sehol,

  • és megfelelő légszelep (visszacsapó szelep) van felszerelve, hogy a hideg levegő ne jöjjön vissza.

Gyakori hibák a páraelszívó kivezetésnél:

  • Túl hosszú csőrendszer → csökken a szívóerő

  • Sok éles kanyar → nő a zaj és a légellenállás

  • Nem megfelelő csőátmérő (pl. 100 mm helyett 80 mm) → túlműködés, gyorsabb elhasználódás

  • Külső szigetelés hiánya padlástérben → kondenzáció, penészesedés

páraelszívó kivezetés

Mi a helyzet a kondenzációval?

Ha a páraelszívó hideg helyre (pl. padlástérbe) fújja ki a párás levegőt, ott kondenzáció, vagyis lecsapódás alakulhat ki. Ezt megelőzhetjük:

  • szigetelt légcsővel,

  • megfelelő lejtéssel (a kondenzvíz visszafolyásának elkerülése érdekében),

  • vagy cseppvíz-elvezetővel a rendszer végén.

Mi az ideális csőátmérő?

A legtöbb páraelszívó 120 mm vagy 150 mm átmérőjű kivezetést igényel. Érdemes megtartani a gyártó által ajánlott átmérőt – ha leszűkítjük a csövet, a készülék hangosabb lesz, és veszít a teljesítményéből.

Fontos: Ne vezesse a páraelszívót a kéménybe!

A konyhai pára nemcsak zsíros, de nagy páratartalmú is, ezért tilos vagy nem ajánlott meglévő kéménybe bekötni, mert:

  • eltömítheti a kéményt,

  • veszélyeztetheti a fűtőberendezések működését,

  • építési szabályok is tiltják (tűzvédelmi és szellőzési okokból).

Mi a teendő, ha nincs lehetőség a páraelszívó kivezetésére, tehát belső keringetéssel üzemelteti?

Sok konyhában – például panelépületekben, társasházakban vagy belső falú konyhákban – egyszerűen nincs mód arra, hogy a páraelszívót kültérbe vezessük. Ilyenkor keringetéses rendszerű (szűrős) páraelszívóra van szükség.

Hogyan működik a keringetéses páraelszívó?

A visszaforgatós (recirkulációs) páraelszívó nem vezeti el a levegőt, hanem belső szűrőkön keresztül megtisztítja, majd visszajuttatja a konyhai légtérbe.

Működési lépések:

  1. A ventilátor beszívja a főzés során keletkező párás, szennyezett levegőt.

  2. A zsírszűrő kiszűri a zsírcseppeket, olajpárát.

  3. Az aktívszén szűrő megszűri a szagokat, gőzt és egyéb szennyeződéseket.

  4. A tisztított levegő visszakerül a konyhába.

Előnyei a keringetéses elszívónak:

  • Nem szükséges kivezetni a falon vagy tetőn – esztétikusabb lehet

  • Egyszerűbb és gyorsabb telepítés

  • Kisebb átalakítással is beszerelhető – különösen ideális utólagos felújításoknál

  • Egyes modellek késleltetett leállítással, utószellőztetéssel működnek

Hátrányok, amire figyelni kell:

  • A pára a konyhában marad – a szagok kiszűrődnek, de a levegő páratartalma nem csökken jelentősen

  • A szűrőket rendszeresen cserélni kell:

    • Zsírszűrő: fém → mosható, 2–4 hetente ajánlott tisztítani

    • Aktívszén szűrő: 3–6 havonta cserélni kell, típustól függően

  • Drágább üzemeltetés a szűrők pótlása miatt

  • Gyengébb teljesítmény, mint egy jól kiépített kivezetéses rendszeré

Ha a zajszint csökkentése a prioritás, akkor mit tanácsolunk?

A fejlődő technikának köszönhetően egyre csendesebbek a páraelszívó készülékek is, de a zajt leginkább úgy csökkenthetjük, ha a forrást kitessékeljük a konyhából. Erre tökéletes megoldás a külső motoros páraelszívó. Az alábbi ábrán láthatóak az elhelyezési lehetőségek.

páraelszívó kivezetése


A lehető legjobb megoldás, ha az elszívóhoz közel, a falon kívül helyezzük el a külső motort. Ilyenkor legtöbbször elég egy rövid légtechnikai cső, törések nélkül, így a motor még hatékonyabb légszállítást biztosít.

Ha a padlástérben szeretné elhelyezni a készülék külső motorját, két dologra figyeljen! Mindenképpen szigetelje le a légtechnikai csöveket, hogy elkerülje a kondenzációs víz lecsapódását, és lehetőleg az elszívóhoz minél közelebb legyen kivezetve a levegő, hogy a távolság, és a törések kevésbé csökkentsék a motor teljesítményét.

A megfelelő légtechnikai rendszerek használata fokozottan javítja a teljesítményt. Megfelelő idomok, és szigetelt csőrendszerek további zajcsökkentést tesznek lehetővé.

Mennyire számít, milyen alapterületű helyiségbe kerül a páraelszívó?

Nyilván az is fontos, mekkora a helyiség, nagyobb térbe nagyobb teljesítményű készülék szükséges. De pontosan hogyan számoljuk, ki hogy mekkora légszállításra van szükség?

A páraelszívókat minimálisan 6 szoros légcsere számra választjuk, maximálisan pedig 12 szeresre. Tehát számoljuk össze, hány légköbméter az a tér ahol a páraelszívó üzemel.

pl: egy 3x5 méter alapterületű és 3 méter magas konyha esetén; 3x5x3 =90 m3. (Amerikai típusú konyhánál a nappalit is bele kell számolni) Ezt szorozzuk meg 6-al és 12-vel. Menjünk a biztosra, és számoljunk tízszeres légcsere értékkel 10x 90 m3 = 900 m3/h teljesítményű páraelszívóra van szüksége.

Az alapterületnél, azaz a konyha nagyságánál azonban sokkal fontosabb az, hogyan kerül elhelyezésre a készülék, a főzőlaptól milyen távolságra kell felszerelni?

A legjobb, ha 65-70 maximum 75 cm távolságra van a páraelszívó a főzőlaphoz viszonyítva, mert ilyenkor érvényesül legjobban az elszívó erő. Nagyobb távolság esetén a gőz és a pára oldalirányba terjedhet, és feleakkora hatékonysággal működik a készülék. Ha perimetrikus készüléket választott, az némileg nagyobb teljesítményű, és felülírhatja ezt az íratlan szabályt, de én ezeknél sem javaslom a 85 cm-nél nagyobb távolságot.

(A modern elszívók úgynevezett perimetrikus technológiával üzemelnek, ami annyit tesz, hogy a sütő körül légterelők segítségével légfüggönyt hoznak létre, így minimalizálják a szagok és a füst elszivárgását a lakásban található légmennyiségbe.)

Milyen kiegészítőkre van szükség, ha szeretnénk beüzemelni az új páraelszívónkat?

Az alapvető szerszámokon (csavarhúzó, kombinált fogó, szigetelő szalag…) kívül bekötőszettre van szükség, ami a páraelszívó, szellőztető ventilátor vagy egyéb légtechnikai eszköz beüzemeléséhez elengedhetetlenül szükséges.

Ezekben a szettekben az a jó, hogy legtöbbször nincs szükség külön speciális átalakító elemre, az átlagos, kör keresztmetszetű csatlakozáshoz közvetlenül hozzá lehet illeszteni. A csomagban flexibilis légtechnikai csövet talál, amellyel a beüzemelés egyszerűen és gyorsan kivitelezhető, illetve a konyha (kivezetés) speciális adottságainak megfelelően ívek / kanyarulatok alakíthatóak ki.
Illetve ha belső keringtetésű üzemmódban szeretné használni a készülékét, akkor szénszűrőt szerezzen be hozzá.

Beszéltünk a típusról, kivezetésről, beüzemelésről… de márkák szempontjából van valamilyen preferencia? A nagyobb háztartási gépeknél a márka általában már önmagában sokat mondd, de mi a helyzet a páraelszívókkal?

A páraelszívóknál kicsit más a helyzet, mint a nagyobb konyhagépeknél, amelyeknél tényleg népszerű, közismert márkákkal találkozhat a tanácstalan vásárló. A páraelszívó márkák viszont kevésbé ismertek.

Figyelmébe ajánlom a vásárlónk által kedvelt Cata márkát. A Cata páraelszívó világszínvonalúak. Mindegy hogy fali, beépíthető, sziget, sarok, mennyezeti vagy pultba építhető páraelszívót szeretne, biztosan megtalálja a megfelelő dizájnt és profi tudást. A Cata Electrodomesticos S.L – 1947-ben alapították, és mára már a világ harmadik legnagyobb páraelszívó gyártója. A világ több mint 80 országában kerülnek forgalomba páraelszívói. A cég európai szinten is egyedülálló választékkal rendelkezik konyhai páraelszívókból.

Nézze meg a Cata onlineMárkabolt kínálatát >>>

Kérdése van, segítünk Önnek! Itt tájékozódhat: Szakértői szaktanácsadás

Miért válassza az onlineMárkaboltokat?

Mert a piacon egyedülálló védelmet adunk a háztartási gépeihez!

Sajnos sok vásárló elköveti azt a hibát, hogy nem tartja szem előtt a vásárolt készülék garanciális  idő hosszát. Ez később problémákat okozhat, ha szükség van a háztartási gép javítására vagy cseréjére, és nem rendelkezik érvényes jótállási védelemmel. Sajnos ez akár nagyon magas költség is lehet, melytől megóvja magát, ha az onlineMárkaboltokat választja. Nálunk a HIVATALOS PLUSZ GARANCIA szolgáltatásunkkal, plusz évek garanciával vásárolhatja meg a kiválasztott készüléket.  Tudjon meg többet, olvasson tovább a HIVATALOS PLUSZ GARANCIÁRÓL >>>

 

Tudjon meg többet a páraelszívókról cikkeinkből:

Kemény dolog a tökéletes páraelszívó, szagelszívó megtalálása.

Mi a különbség a kivezetéses és a keringtetéses páraelszívó között?

Hangos a páraelszívó? Mit tehetünk?

Zahoránszky Zita
Zahoránszky Zita
szerző
2023. Aug 07.