Hogyan válasszunk Páramentesítőt?
Magas a pára az otthonában és szabadulna tőle?
Milyen páramenetesítőt vegyek? Hogyan válasszunk Páramentesítőt?
A megfelelő páramentesítő kiválasztása fontos lépés az otthon kényelmének és egészségének megőrzésében. Először is, mérje fel, mekkora helyiségben szeretné használni a készüléket, hiszen a teljesítmény ennek megfelelően változik. Fontos szempont a páramentesítő kapacitása is, amely literben van megadva, és azt jelzi, mennyi vizet képes kivonni a levegőből naponta. Érdemes figyelembe venni a készülék energiafogyasztását és zajszintjét is, különösen, ha hálószobában vagy nappaliban szeretné használni. Végül, keressen olyan modelleket, amelyek könnyen kezelhetők, és rendelkeznek automatikus leállítási funkcióval, ha a tartály megtelik. Jelenleg az onlineMárkabolt kínálatában a HOMEFORT páramentesítők a legnépszerűbbek.
Számos tényező befolyásolhatja otthonunk páratartalmát. Sajnos a magas páratartalom veszélyes, mert penészesedés alakulhat ki, károsíthatja a lakás bútorait és legfőképpen az Ön egészségét. A levegő páratartalma a környezetükben levő élősködők (atkák) és penészgombák mennyiségét is befolyásolja, melyek a lakásokban fellelhető fő allergének (allergia kiváltásáért felelős anyagok). Ezek hatására az allergiás eredetű szénanátha, asztma tünetei súlyosbodhatnak.
A párátlanító (páramentesítő) segíthet ezeknek a problémáknak a megoldásában.
Szükségem van párátlanítóra? Hogyan válasszunk Páramentesítőt?
Számos figyelmeztető jel utalhat arra, hogy otthonában páramentesítőre van szüksége. Ezek a jelek, ha párásak az ablakok, mert a nedvesség a hidegpontokon csapódik ki, amelyek az ablakok.
A dohos szag, már fokozottan figyelmeztető jel!
Az egészséges ember számára a legmegfelelőbb a 40-60 százalékos relatív páratartalmú levegő. Az ennél magasabb páratartalom torzítja hőérzetünket oly módon, hogy a bőrfelszínünk izzadtnak tűnik.
Mi az ideális páratartalom az otthonában? Milyen párátlanítót vegyek?
A párátlanító segít fenntartani az ideális relatív páratartalom szintjét a lakásban. A nyári hónapokban 50%-os relatív páratartalom javasolt. A téli hónapokban már 30% relatív páratartalom is elfogadható, különösen, ha páralecsapódás van az ablakokon.
Hogyan működnek a páramenetesitő készülék
A párátlanítók úgy működnek, hogy ventilátorral kényszerítik a levegőt a hűtőfolyadékkal töltött tekercsekre, hogy eltávolítsák a nedvességet. A használt modelltől függően a nedvesség a tekercsekből egy tartályba csöpög. Ezt a tartályt kell időközönként üríteni. A száraz levegő ezután visszakerül a helyiségbe.
A legjobb párametesítő kiválasztása
A párátlanító kiválasztásakor több szempontot is figyelembe kell venni:
- A párátlanítani kívánt terület négyzetméteres méretei.
- Milyen gyakran tudja üríteni a víztartályt
- A párátlanító energiateljesítménye
- A páramentesítő zajszintje
- Extra funkciók.
A párátlanítani kívánt terület nagysága
Számolja ki a helyiség nagyságát négyzetméterben.
(A négyzetméter területet jelent, tehát (a x b). Tehát, a helyiség hosszát és szélességét mérje meg méterben, és szorozza össze. Pl: 3m széles és 6m hosszú helyiség esetén: (3x6)=18 m2
A páramentesítő készüléke leírásában leírják, hogy mekkora helyiségben tud hatékony lenni. Így ez egy fontos szám, amikor párátlanító készüléket választ. Hogyan válasszunk Páramentesítőt?
Fontos figyelembe vennie a páramentesítő kapacitását!
A kapacitás a páramentesítésben azt jelöli, hogy hány liter vizet tud kivonni a készülék egy adott helyiségből 24 óra alatt. Ezt minden párátlanító készülék leírásában megtalálja. A teljesítmény növekedése így egyenesen arányos a kivont víz mennyiségével. Azonban, oda kell figyelnie a levegő hőmérsékletére is, mert befolyásolja a működést. A gyártók által jelzett, a levegőből maximálisan kivonható vízmennyiséget 80%-os relatív páratartalom és 30 °C-os hőmérséklet mellett számolják ki.
A páramentesítök kapacitása 0,2 és 50 liter között mozog. A kis teljesítményű páramentesítők apró helyiségekbe valók, és lassan dolgoznak.
A közepes készülékek népszerűek nálunk. Például a HOMEFORT HPMS20W Páramentesítő készülék, 20 liter vizet tud 24 óra alatt kiszűrni a levegőből, és 37-52m2-es helyiségbe ajánlott.
Egy 50 liter teljesítményű páramentesítő sok esetben nem nagyobb helyiségbe való, hanem több vizet tud gyorsabb kiszűrni a levegőből. Így a nagyobb páratartalmú helyiségekbe kell választani őket.
Fontos, hogy ne csak a helyiség mérete, hanem a páratartalom nagysága szerint válasszon.
A páramentesítő víztartálya
A párátlanító készülék a levegőből kiszűrt vizet egy tartályba gyűjti. Nézze meg mekkora a tartálya a készüléknek, mert ettől függ, hogy milyen sűrűn kell ürítenie.
Léteznek olyan készülékek melyek az összegyűjtött vizet egyszerűen kiürítik a megfelelő gomb leeresztésével egy lefolyótömlőn keresztül.
Hasznos funkció a teli tartály kijelző, mert így mindig tudja, mikor kell kiöntenie a vizet a tartályból.
Vigyázat!
Az áramütés veszélyének elkerülése érdekében mindig húzza ki az egységet a konnektorból, mielőtt a víztartályt megtisztítja vagy kiüríti.
Párátlanító energiateljesítmény
Az energiateljesítményt az óránként kitermelt víz mennyisége és az ehhez felhasznált energia mennyisége határozza meg. Érdemes olyan készüléket választania, amelynek van páratartalom-érzékelője (higrométere). Ez méri a készülék körüli aktuális páratartalmat és kikapcsolja azt a kívánt páratartalom elérésekor. Ez energiát spórolhat számunka.
Páramentesítő zajszintje
A páramentesítő készüléket legtöbbször abban a helyiségben helyezzük el, ahol tartózkodunk. Így fontos, hogy ne zavarja a mindennapjainkat, vagy akár az alvásunkat. A legtöbb gyártó 35-50dB közötti zajszinttel készíti ezeket a párátlanítókat. A kellemes, nem zavaró hang 40dB körül mozog. Tehát ha nappali helyiségben helyezi el, akkor lehet ennél kicsit magasabb, de ha hálószobában van szüksége páramentesítőre, akkor a 35dB zajszint az ajánlott.
Sok készülék állítható éjszakai módra, így alkalmas több helyiségbe a készülék.
Párátlanító extra funkciói:
A páramentesítők különböző funkciókkal rendelkezhetnek:
Páratartalom-érzékelő
A páramentesítő figyeli a készülék körüli aktuális páratartalmat és kikapcsolja azt a kívánt páratartalom elérésekor.
Kijelző
A modern készülékeken már van kijelző, mely a készülék irányítására is szolgál. Itt láthatja, hogy mekkora az aktuális környezeti páratartalma és hőmérséklete. Itt állíthatja be a kívánt páratartalmát a helyiségnek, időzítheti azt és kezelheti az egyéb funkciókat is.
Automatikus kikapcsolás
Nagyon szerencsés, ha van automatikus kikapcsolás, és már a legtöbb készülék tartalmazza is. Ez azt jelenti, hogy az optimális páratartalom elérésekor a készülék leállítja magát. Biztonsági funkciója is van, pl. ha megtelt a víztartály, akkor is leállítja magát.
Időzítő
Ezzel a funkcióval időzítheti a párátlanító működését.
Teljesítményszabályozás
A teljesítmény szabályozás felettébb hasznos, ha több különböző nagyságú helyiségben használj a páramentesítő készüléket. Azonban energiát is spórolhat vele, ha időközönként csökkenti a teljesítményt, sőt a teljesítmény csökkenés zajcsökkenéssel is jár.
Smart üzemmód
A Smart üzemmód, egy okos működést tesz lehetővé. A készülék egy intelligens üzemmód alapján párátlanít, és optimálisan állítja be a páratartalmat a helyiség aktuális hőmérsékletétől függően.
Légtisztítás
A légtisztítóval ellátott párátlanítók, óriási segítségek a szennyezett levegő megtisztításában. Ezek a készülékek speciális HEPa szűrővel szűrik otthonunk levegőjét és eltávolítják a port, a polleneket, a penészspórákat, sőt a szagokat is a levegővől.
Ionizátor
Az ionizátor negatív ionokkal dúsítja a levegőt. Ez tiszta és egészséges környezetet biztosít. Mindenkinek hasznos, de leginkább az asztmában, allergiákban szenvedőknek óriási segítség. Amennyiben Ön dohányzik, ez a funkció extrán hasznos lesz otthonába.
UV lámpa
Kisgyermekes családoknak ajánlom a figyelmébe. Az uv lámpa ugyanis elpusztítja a levegőben lévő baktériumokat. Így segíthet megelőzni légúti megbetegedéseket. Ez a funkció ki- és be kapcsolható a készülékeken.
Anti-Freeze funkció
Fűtés nélküli helyiségben szeretné használni? Akkor válasszon Anti-Freeze funkcióval ellátott páramentesítőt. Ez a funkció megvédi a párátlanítót a fagyástól, így olyan helyiségbe is helyezheti a készüléket, ahol fagypont alá megy a hőmérséklet.
Wi-Fi csatlakozás
Léteznek olyan páramentesítők, melynél lehetőség van Wi-Fi csatlakozásra. Így egy mobilalkalmazáson keresztül ki-be kapcsolhatja, vagy éppen módosíthatja a beállításokat a készüléken.
Ruhaszárítás funkció
A ruhaszárítás funkció rendkívül hasznos olyan lakásokban, ahol sűrűn mosnak és a sok teregetett ruha miatt magas a páratartalom. A páramentesítő ruhaszárítás funkciójával a száradási idő felére csökkenthető.
Ismerje meg az onlineMárkaboltok páramentesítő készülékeit >>>
Tudjon meg többet, olvasson tovább:
Hogyan válasszunk mosogatógépet?
Hogyan válasszunk szárítógépet?
Böngésszen több mint 700 háztartási gépekről szóló cikkeink között >>>